A Toyota évekig tagadta, majd finoman elkezdte lebegtetni, hogy újraéleszti a közepes méretű sportkocsiját. A hírt már hivatalos források is megerősítették. Összegyűjtöttem, hogy mit tudhatunk róla!
Kimondták és leírták!
A pletykák tavaly nyáron kezdtek erősödni, a végszót a tavalyi WRC szezonzárón hallhattuk. Ezen a viadalon Thierry Neuville megnyerte első vébé címét, közben a Toyota remek hajrával megszerezte a gyártók versenyében az aranyat. Az első helynél nagyobb örömöt azonban az jelentette, hogy a Gazoo Racing vezetője megerősítette, hogy dolgoznak az új Celicán. Az új generáció, 2027-ben érkezhet.
A másik megerősítést a Grip címen futó animé sorozatban rejtette el gyár… A Toyota által készített rajzfilmben mutatták meg, hogy Celica Mk8, azaz az új kivitel az biztosan landol a kereskedésekben. S több más izgalmas típus is jön, pl. az MR2 utódja.
„Gyerekek”, akinek esetleg a garázsában pihen egy különlegesebb Celica, az vigyázzon rá, mert nem lehetetlen, hogy ez a típus is úgy jár, mint a Supra. Amely ahhoz képest, hogy átlagos japán sportautó volt, mára bizonyos szériáinak az ára az egekben található. Ennek oka a Halálos iramban filmek és a legendás duplaturbós motor által gerjesztett népszerűség, magyarul hype.
Keresd a motort!
A legérdekesebb az egészben, hogy a Supra és a GT86 közé érkező Celicának a kulcsa a motor. A szaksajtó által csak G20E-nek hívott erőmű 1,5 és kétliteres formában kerül majdan gyártásba. A Toyota, a Tokiói Autószalon elnevezésű tuning kiállítás idei kiadásán mutatta be a friss fejlesztésű, sok műszaki újdonságot felvonultató, négyhengeres turbómotorokat.
Ha nem lenne elég, hogy 400 lóerő fölötti teljesítményt préseltek ki a kétliteres kivitelből, ezen felül benzinnel, hidrogénnel és szintetikus üzemanyaggal (e-fuel) is jól működik. Miközben könnyű, kisebb a konkurenseinél, hossz és kereszt irányban is beépíthető és a hibrid technikával együtt is jól használható…
A sztori
A név megadja az alaphangot, mert a Celica mennyeit vagy égit jelent. A típus első generációját az 1970-es Tokiói Motor Show-n leplezték le, amit még hat követett, az utolsó sorozat 2006-ban búcsúzott.
Sportos életmód
A versenyzésben a típus hírnevét a harmadik, azaz az 1981-től gyártott kivitel európai rali és amerikai pálya változata alapozta meg. Ekkor még a hátsó kerekeit hajtotta az utcai Celica. A kölni bázisú motorsport részlegnek, az Ove Anderson által vezetett Toyota Team Europe-nak köszönhető, hogy a Celicát és a Toyotát Afrika királyának hívták. A Celica Twin-Cam Turbóval, szinte az összes fekete kontinensen zajló vébé futamot megnyerték.
A mókás az a dologban, hogy hátsóhajtású, merev tengelyes versenygép, kis túlzással „szétverhetetlen” volt a borzalmas utakon. Ezzel az autóval hat WRC futamot nyertek, miközben az ellenfelek a 400-500 lóerős Peugeot 205 T16, a legendás Audi Sport quattro és társaik voltak.
Ezt követte a „gömbölyű” Celica, ami a gyorsasága mellett, még elég biztonságos is volt. Erről a bizonyítékot az idősebb Carlos Sainz szolgáltatta, mert 1991-ben óriásit bukott az Ausztrál ralin, aminek a következménye – a totálkáros autó mellett – mindössze egy nyakrándulás volt. A hat átfordulást tartalmazó baleset, még ma is jól pörög a Youtube-on… A sportos vonalat a mostanság csapatvezetői teendőket ellátó Juha Kankkunnen segítségével vitték tovább. A négyszeres világbajnok az utolsó vébécímét, Celicával nyerte (1993). A Celica ralis hírnevét beárnyékolta, hogy a motorjával ügyesen trükköztek a mérnökök, és ezért ki is zárták őket a világbajnokságról.
AutóSámán
Fotó: Toyota, CarsGuide